19.05.2011

Zestaw Startowy Bohatera

Mechanika zestawu startowego

Każda z wymienionych poniżej rzeczy może wchodzić w skład zestawu startowego, z którym nasz dzielny bohater lub nasza dzielna bohaterka wyruszą w świat. Aby wprowadzić nieco urozmaicenia i uniknąć molochowej produkcji szablonów, proponuję za każdy przedmiot, który zostanie włączony do zestawu startowego, rzucić k20

Tabela:

1-2 - Ten sprzęt jest prawie nowiutki i czekał cierpliwie w skrzyni właśnie na moment, gdy zdecydujesz sie opuścić rodzinne strony. Zapytaj MG o jakiś bonus, a nuż w rozkojarzeniu zgodzi się na coś ekstra. Ja do moich ślicznych butów dostałem czarną pastę. W mieście takie laczki robią furorę.

3-11 - Standardowo znoszony, ale zdatny do użytku. Szału nie ma, ale przynajmniej nie trzeba nic kombinować.

12-18 - Lepiej się nie przyzwyczajaj, chyba że weźmiesz się do roboty i co nieco podreperujesz (Patrz uszkodzenia). Nie przypominaj się mistrzowi, bo może to wykorzystać

19-20 - Niestety sprzęt nadaje się do wyrzucenia. Uszkodzenia są zbyt wielkie, aby opłacało się cokolwiek naprawiać. Musisz użyć substytutu.

Substytuty.

Jeżeli na kości padnie pechowy przedział, gracz praktycznie nie może użyć wspomnianego sprzętu i wielu przypadków będzie musiał nieźle zakombinować aby znaleźć jakiś substytut. Za duże resztki butów owinięte folią, tobół z prześcieradła zamiast plecaka, czy zszyty z jednej strony rękaw, robiący za ciepłą czapę, to właśnie tymczasowe zamienniki, które trzeba sobie znaleźć. Łażenia bez butów nie polecam, chyba że gracz planuje magiczną podróż po plażach zachodniego wybrzeża.


IGŁA I NIĆ

Igła i nić - Niezbędne narzędzie każdego podróżnika. Dzięki temu zestawowi naprawisz ubranie oraz znaczną część ekwipunku. Od biedy zszyjesz nawet ranę, jeśli nie masz pod ręką felczera. Przed wojną był taki gość, MacGyver, który potrafił z niczego wykombinować niesamowite rzeczy. Gdyby miał jeszcze igłę i nić, został by władcą świata. Gdybym nagle miał zostać pozbawiony całego majątku i miał prawo zachować jedną rzecz, zabrał bym ze sobą właśnie to.

Uszkodzenia: Ułamana igła, słaba nić

KUBEK ALUMINIOWY

Kubek aluminiowy - ( Stalowa miska, menażka) Co w tym wyjątkowego? Otóż trzymasz w łapie w miarę czysty przedmiot, co do którego masz pewność że nie było używane jako nocnik, które nie przecieka, i które możesz włożyć w gorący popiół, celem podgrzania zawartości. Twoje własne naczynie, którym nie podzielisz się z nikim. To tam znajdziesz kilkanaście cennych kropel która spłyną tam w nocy z ustawionego obok foliowego skraplacza. W większości barów nalewają tylko do przyniesionych naczyń, aby w razie czego nie dawać gościom do ręki niebezpiecznego pocisku.

Uszkodzenia: Naderwane uchwyty, odgniecenia, przecieka
KOC

Koc - prostokątny kawał grubego materiału, który będzie Twoim łóżkiem, gdy przyjdzie ci wypoczywać z dala od ludzkich osad. Dzięki niemu utrzymasz przy sobie życiodajne ciepło, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Tym właśnie kocem powinni przykryć twoje ciało, gdyby przyszło ci zemrzeć. Ale nie przykryją, tylko zagarną go dla siebie, bo dodatkowy, ciepły koc to coś, na co warto poświęcić miejsce w swoim plecaku.

Uszkodzenia: Poszarpane, prujące się brzegi, rozdarcia

CHUSTA

Chusta - Fragment cienkiego materiału, którego przeznaczenie ograniczone jest tylko twoją wyobraźnią. Możesz zasłonić twarz lub przykryć głowę, zrobić tobołek, użyć jako bandaża lub skrępować przeciwnika. Wyczyścisz nią broń, i o ostateczności możesz użyć jako źródła materiału potrzebnego do reperowania innych przedmiotów codziennego użytku. Bez chusty ani rusz!

Uszkodzenia: Rozerwanie, rozdarcie, dziury.


BUTY

Buty - Nie wierz co mówią inni. Dobre i wytrzymałe buty to podstawa. Każda kobieta powie ci, że rozmiar ma znaczenie. I będzie miała cholerną rację. Jak źle dobierzesz obuwie, to daleko nie zajdziesz. Jak będzie za duże, to nawet jak wypchasz nadmiar miejsca szmatami, skręcisz sobie kostkę na pierwszej lepszej kupie gruzu. Jak będą za małe, każdy krok będzie dla ciebie męką, a twoje stopy zamienią się w jedna wielką ranę. Muszą być idealne. Ale liczy się też jakość. W ruinach często możesz natknąć się na tandetny badziew, który przy byle okazji rozleci ci się na nodze. I pamiętaj, żeby za nic w świece nie czyścić ich na połysk. Nie raz widziałem jak mordowano za dobre buty. Nie ma co kusić losu.

Uszkodzenia: Zerwane sznurówki, odchodząca podeszwa,PLECAK

Plecak – Chcąc być gotowym na wszelkie niedogodności, musisz mieć przy sobie naprawdę masę sprzętu. Jeśli miałbym wybrać przedmiot który jest, obok butów, najbardziej istotny dla początkującego podróżnika, to jest to bez wątpienia plecak. Dobry plecak musi być pojemny, żebyś mógł upchnąć w nim jak najwięcej. Ważne żeby miał kilka przegródek i kieszeni, dzięki temu nie będziesz musiał pod ostrzałem wywalać wszystko na ziemię, szukając bandaża. Torba golfowa też może służyć za plecak, ale nie polecał bym tego. Nowoczesny plecak pozwala sprytnie rozłożyć ciężar ładunku, dzięki czemu przy załadowaniu całego potrzebnego majdanu dasz sobie jakoś radę nawet na niepewnym gruncie. Kilogramy mają znaczenie, o czym też wie każda kobieta. Pamiętaj, że wciąż najbardziej popularnym sposobem wymiany jest barter. Dobry plecak pozwoli zabrać ci kilka dodatkowych kilogramów cennych gambli, za które potem zaszalejesz, jeśli nie skroi ci ich ktoś po drodze.

Uszkodzenia: Rozdarcia, urwane uchwyty, dziury


NÓŻ

Nóż - Solidna rękojeść i dobrze naostrzona stal. Może nie jest to typowy nóż bojowy, ale od biedy i tym możesz wybebeszyć gościa, który będzie chciał rozwalić ci łeb. Kroi, tnie, zdziera, struga i wbija się w miarę miękkie powierzchnie. Warto utrzymać w czystości, jako że często ostrze będzie miało o czynienia z syfem, którego z pewnością nie chciał byś jeść razem z pokrojonymi sucharami. Nóż to podstawowe narzędzie, które świetnie sprawdzi się w każdej sytuacji. Natura wyposażyła nas w słabe zęby i kruche paznokcie, więc musimy jakoś sobie radzić.

Uszkodzenia: Niestabilne ostrze, zniszczona rękojeść, tępa krawędź tnąca

ŁYŻKA

Łyżka - To taki przyrząd, dzięki któremu nie będziesz musiał jeść strawy brudnymi łapami. Z kubkiem lub miską tworzą ekskluzywną zastawę stołową. Jeden z tych przedmiotów, bez których świetnie sobie poradzisz, ale które warto mieć. Po wypolerowaniu wypukłej strony można użyć jako substytutu lusterka, pomocnego, gdy będziesz chciał przed walką zrobić siebie "na bóstwo".

Uszkodzenia: Wygięcia, złamany uchwyt


SWETER

Sweter – Wiem, że teraz żar leje się z nieba i myślisz sobie pewnie „po jaką cholerę ci ten sweter”. Są takie okolice, gdzie w dzień smażysz się na skwarki, a w nocy temperatura spadnie do zera. I właśnie wtedy właśnie nagle ten milusi i miękki przyodziewek stanie się twoim najlepszym przyjacielem. Jeśli jeszcze nie masz, to szybko skombinuj sobie jakiś, nawet jeśli trafisz na egzemplarz z różowej wełny z wyhaftowaną na piersi gruszką. Po zrolowaniu zawsze może robić za poduszkę.

Uszkodzenia: Dziury, prujące się brzegi.

SPODNIE

Spodnie - Spodnie w kancik są dobre w Vegas lub innym miejscu, gdzie liczy się szyk. Świat mody na Pustkowiach rządzi się przede wszystkim praktycznością i wytrzymałością. Spodnie to element, który w czasie walk i tułaczek zużywa się niemal tak szybko jak buty. Pamiętaj: wygoda i wytrzymałość. Jak ich nie dopasujesz, to utrudnią ci ruchy, a jak zamiast solidnych dżinsów zdecydujesz się na lajkrę, zmienisz zdanie przy pierwszym biegu po gruzowisku, gdy twoje nogi będą tak poobcierane, że będą wyglądały jak kawał surowego mięcha. W lajkrze nie będziesz też wyglądał zbyt męsko.

Uszkodzenia: Rozcięcia, rozdarcia, dziury, przetarcia, zabrudzenia
KURTKA

Kurtka - ( Płaszcz, Ortalion) - Jak wygląda dobra kurtka? Przede wszystkim ważne, żeby miała kilka kieszeni, gdzie upchniesz rzeczy które chciałbyś mieć pod ręką, jak np bandaż lub zapasowy magazynek. Jeżeli zażyczysz sobie płaszcz w kolorze ostrego różu, będziesz idealnym celem niemal w każdych warunkach, więc wybierz lepiej coś o kolorach bardziej dostosowanych do współczesnej palety barw. Kolejny czynnik: nieprzemakalność, lub chociaż ograniczona wchłanialność wody. Może to dziwne, kiedy opadów jak na lekarstwo, ale już tak niestety jest, że jak lunie , to porządnie, a chodzenie w przemoczonych ciuchach to nie jest dobry pomysł, zwłaszcza że twoja skóra nie chciała by mieć do czynienia z deszczem, który nawiał do nas od strony Molocha. Aha, kilka słów o ortalionie: Może i jest nieprzemakalny, ale podobno przed wojną tylko gość z przypowieści, Chuck Norris, potrafił skradać się w ortalionie.

Uszkodzenia: Rozcięcia, rozdarcia, dziury, przetarcia, zabrudzenia


CZAPKA BAWEŁNIANA

Czapka bawełniana - W chłodne, nocne godziny ciepło grubego materiału ochroni twoją głową przed wywianiem resztek rozumu. Po zwinięciu zajmuje niewiele miejsca, przez co tym bardziej warto mieć ją przy sobie. Tutaj też radził bym unikać zbyt jaskrawych kolorów, chyba że chcesz świecić jak lampa sygnalizacyjna, ku uciesze wrogich snajperów.

Uszkodzenia: dziury, rozdarcia, prujące się krawędzie


KAPELUSZ

Kapelusz - ( Czapka z daszkiem ) - Może i nie uchroni przed zimnem, ale jest to niezastąpiony element stroju, kiedy słońce siedzi wysoko na niebie. Moja matka, zanim dopadła ją choroba popromienna, mawiała mi, że jak nie będę nosił czapki to słońce wypali mi wszystkie włosy. Skutkowało. Udar słoneczny to poważna rzecz, więc warto chronić nasz biologiczny komputerek. Drugi bonus, to rondo kapelusza, lub daszek czapki, które rzucają nieco cienia na twoją twarz, przez co w ostrym słońcu będziesz mógł spokojnie lustrować okolicę, w czasie kiedy głąb bez czapki i okularów będzie szedł po omacku jak kret.

Uszkodzenia: Dziury, rozcięcia, odkształcenia


KOSZULKA
Koszulka- Znałem kiedyś gościa który był na tyle głupi, że podczas pieszej wędrówki bezdrożami ściągnął koszulkę i świecił gołą klatą, twierdząc że w takim upale skórze nie potrzeba dodatkowego grzania. Gość spalił się na skwarke, i w nocy płakał jak dziecko, nie mogąc wytrzymać potwornego bólu. Niefortunnie akurat koło naszego obozowiska kręcili się bandyci, więc mój kumpel palnął głupka w głowę, żeby tamten zemdlał i nie zdradził naszych pozycji. Kolega trochę przesadził i nad ranem pochowaliśmy nieszczęśnika. Skóra schodziła z niego płatami. Więc pamiętaj: nie rozstawaj się ze swoim tiszertem. Mała rada - po długiej podróży każda koszulka wygląda jak przerobiona w pysku psa-mutka. Noś w plecaku drugą, zapasową, którą ubierz zanim wejdziesz między ludzi. To ze jest apokalipsa nie znaczy, że mamy wyglądać jak Szczury.

Uszkodzenia: Dziury, przetarcia, rozcięcia, rozdarcia, prujące się krawędzie.

4 komentarze:

 1. Fajny materiał :) Chociaż moim zdaniem ubrania miały być "w gratisie" znoszone i poprzecierane. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. ..szczerze to taka niepisana nawet podstawa jest ;) tabela się nadaje ale coś do tego trzeba by dorzucić: np. dla różnych profesji parę przedmiotów typu broń, leki, amunicja czy szczególne odzienie bo np. nie wyobrażam sobie, żeby zabójca maszyn zaczynał tylko nożem ;).
  Można by zrobić podstawowe eq bez już póżniejszego wydawania gambli...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zawsze taki klimat "Od zera do bohatera" jarał. Wyobraźcie sobie weterana - Zabójcę maszyn, który siedząc w barze opowiada, że nie należy się poddawać, bo on swoją karierę zaczynał z dziurawymi spodniami i ułamanym nożem w kieszeni.

  Dzięki za koment.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzm się z Bartoshem, choć od niedawna gram takimi Zerami :) Męczyło mnie tworzenie postaci dobrych i doświadczonych. Zacząłem wybierać speca ale takiego typowego nerda, który nie zna świata poza NY, teraz gram szeregowym z Frontu, który ciuła reputacje i zdobywa różne znajomości by mieć dobre imię i stanowić autorytet dla podopiecznych etc. Ten motyw jest bardzo na miejscu. Sama tabela jest niezła, ale wg mnie zestaw początkowy opisany w podręczniku zawiera wszystko w stanie "zdolnym do użycia". Po co graczom rozwalony kubek, wywalą go. To nie są rzeczy, które budują bohatera. taki eekwipunek jak nóż, koc, kilka sztuk leku - jest spoko. Ale za reszte trzeba płacić, nie ma lekko, ceny i tak nie są niskie.

  OdpowiedzUsuń